neden bitirmek duygusal olarak bu kadar zor?

Emzirme birçok genç anne tarafından hamileliğin devamı olarak kabul edilir. Bu jest açıkça çocuğunuzu beslemenize ve en iyisini vermenize izin veriyorsa, onunla tarifsiz bir bağ kurmanız için de bir fırsattır. Bu ilişki de o kadar güçlüdür ki, bu deneyime bir son verme zamanı geldiğinde, genç anne bu aşamayı zar zor yaşar. Peki, bu geçişin devam etmek için mümkün olan en iyi koşullarda gerçekleşmesini nasıl sağlıyorsunuz?

Emzirmeyi bırakmak neden bu kadar zor?

sütten kesme araçları bir çocuğun annesinin sütüyle beslenmeyi bıraktığı an. Ancak bu aşama, annelik duygusuna sahip genç anneler için her zaman kolay değildir. çok önemli bir bağlantıyı kaybetmek onların bebeği ile. Gerçekten de emzirmenin sadece besleyici bir işlev değilama aynı zamanda içerir duygusal bir boyut özellikle uzun emzirme durumunda devralabilir. Gıda çeşitlendirme zamanı geldiğinde ve çocuk ağırlıklı olarak katı gıdalarla beslendiğinde, emzirme daha sonra olur. tamamlayıcıhatta basit bir alışkanlık çocuğu rahatlatmak. Bu cinsel bağ çok özel ve bu nedenle sütten kesmeyi çok zorlaştırabilir.

Sütten kesmenin genç anne için gerekli olduğu gerçeğini de hesaba katmak gerekir. hormonlarda şiddetli bir düşüş. Emzirirken, vücut aslında teste tabi tutulur ve çocuk için ana beslenme kaynağı haline gelir. Yani bununla başa çıkabilmek için, endorfin üretir, iyi hissettiren hormon, böylece bu an bir angarya değil, hoş bir şey. Emzirmeyi bırakma zamanı geldiğinde, hormonlarda ortaya çıkan düşüş bu nedenle son derece şiddetli olabilir ve birlikte yaşaması zor olabilir.

uzun süre emzirme emzirme meme sütten kesme çocuk bebek
Kredi: iStock

Bu an en iyi nasıl yaşanır?

Sütten kesme ile yaşamanın daha kolay olması için, her şeyden önce, sütten kesilmemesi önemlidir. dayatılmamış. Ne yazık ki, birçok anne emzirmek zorunda oldukları için emzirmeyi bırakmaktadır. işe geri dönmekve bu durumda, genellikle çok yas tutmak zor. Bu kadınlar daha sonra gerçek suçluluk hisset, sanki annelik rollerini iyi yerine getirmemişler gibi. Ancak, tüm anneler emzirmeye devam etmek için doğum iznini ebeveyn izniyle uzatamaz. Bu nedenle, bu durumda suçlu hissetmemek ve akılda tutmak önemlidir. çocuk şişeyi alsa bile çok sağlıklı olacak. En zoru kesinlikle işe dönüş ile bebeğinizden ayrılma ve emzirmenin bitişini birleştirmektir. Her şeyden önce, tereddüt etmeyin çevrende bunun hakkında konuş tam da bu anda nispeten yaygın olan bir depresyona girmemek için. “süt mavisihafife alınmaması gereken ve bazen bir uzmanın yardımına ihtiyaç duymak.

Emzirmeyi durdurmak da bir vektör olabilir bazı avantajlar bu tam olarak ahlaki olarak korkmamayı mümkün kılabilir. Birçok kadın için emzirmeyi bırakmak aynı zamanda vücuduna sahip çık birkaç aydır başka biriyle paylaşılıyor. Aynı zamanda bir daha fazla özgürlük garantisi ve bu yüzden bağımsızlıkgenç anneler için elde edilmesi genellikle zordur.

Ancak, önemli çok acele etmetamamlanmış olma hissine sahip olma riskiyle toplumla bağını koparmak. Bebeğiyle birkaç hafta, ay veya yıl süren bu kaynaşmanın hafif bir izolasyon. Tabii ki ciddi bir şey yok, ama önemli kendi hızında kal ve müzikten daha hızlı gitmek ve böylece emzirmenin bu sonunu kötü yaşama riskini almak yerine yavaş yavaş toplumla yeniden bağlantı kurmak.


çocuklarını hasta eden anneler

Temiz yumurta: bu nedir?