Mağdur olan çocukların şiddet davranışı geliştirme olasılığı daha yüksektir

Okul zorbalığı, ne yazık ki uzun zamandır sessizce unutulan gerçek bir beladır. Günümüzde hem ebeveynler hem de okullar tarafından bilinen bir olgu ise okul zorbalığı, sosyal ağların ortaya çıkmasıyla başka bir boyut kazanmıştır ve bununla mücadele etmek daha da zordur. Dolayısıyla mağdurlar her zaman çok fazla oluyor ve maalesef bu travmaların izlerini yıllarca taşıyorlar. Gerçekten de, yakın tarihli bir araştırma, okul zorbalığının kurbanı olan çocukların kendilerinin şiddet davranışı geliştirme olasılığının daha yüksek olduğunu göstermektedir.

Okul zorbalığı: çok yaygın bir fenomen

Okul zorbalığı artık uluslararası gününü hak ediyor: 5 Kasım. Bu tarih, UNESCO’nun oldukça endişe verici bir rakamı ortaya çıkarması için bir fırsattı: Dünya çapındaki öğrencilerin %30’u zaten okul zorbalığının kurbanı oldu. Bu nedenle ikincisi, maalesef artık sadece okulda mevcut olmayan tüm bu şiddetle kendilerini inşa etmek zorunda kalan birçok insanı etkiliyor. Nitekim sıklıkla okul ortamında başlayan bu taciz, artık dışarıda özellikle sosyal ağlarda devam edebiliyor. Kaçınılmaz olarak, bu koşullarda kendini inşa etmek ve özgüven sahibi olmak zordur. Okul zorbalığı bu nedenle sorumlu olabilir okul başarısızlığı, çocuklarda depresyon, duygusal bozukluklar ve ne yazık ki en kötü senaryoda intihara yol açabilir. Ama hepsi bu kadar değil: tacize uğramak şiddet içeren davranışlarda bulunmak son araştırmalara göre.

Bu çalışma Science Direct dergisinde yayınlandı ve özellikle okul zorbalığının sonuçlarıyla ilgilenen Cordoba ve Cambridge üniversitelerinden araştırmacılar tarafından gerçekleştirildi. davranışlar üzerine. Bilim insanları, araştırmalarını Endülüs’te farklı kurumlara devam eden 10-17 yaş arası 871 öğrenci üzerinde gerçekleştirerek, birincisi Haziran 2017’de, ikincisi Haziran 2018’de olmak üzere iki anketi doldurmalarını sağladı.

Evde etkiler

Çoğu durumda, yetişkinler olarak şiddet uygulayan insanlar kendilerini zorbalık deneyimledi Çocukken ve okulda zorbalık bir istisna değildir. Gerçekten de, bu çalışma, okulda zorbalık mağdurlarının hızla evde şiddetli olmakhem ebeveynlerine hem de erkek ve kız kardeşlerine karşı.

Bu araştırmanın arkasındaki isim olan Raquel Espejo şöyle açıklıyor: “Diğer insanlara karşı şiddet kullanımının, bu tür şiddetin dezavantajlarını veya olumsuz sonuçlarını dikkate almadan, dürtüsel kararlar verme eğilimi ve kişinin hedeflerine ulaşmak için kör bir motivasyonla bağlantılı olduğunu bulduk.“. Ancak, bu davranışlar okulda zorbalığa uğrama gerçeğiyle doğrudan bağlantılı olacaktır. Sonunda, öyle görünüyor ki şiddet aslında bir kısır döngüdür cellatlar ve zamanla aynı davranışları tekrarlayan kurbanlar arasında tekrarlanır.

Okul zorbalığının asıl sorunu, zorbalar olduğu sürece sönmeyen bu şiddettir. Bu çalışmanın sonunda, araştırmacılar bunun gerekli olduğunu onaylıyorlar. çocuklara empati, kendine güven, karar verme veya duygularını kontrol etme gibi değerleri aşılamak. Açıkçası, okulun oynayacağı bir rol varsa, ebeveynler de doğrudan ilgilidir. Evde şiddete maruz kalmak gerçekten de bir çocuğu yaşıtlarıyla birlikte yeniden üretmeye yönlendirebilir. Bu nedenle, belki de eğitim yöntemlerini gözden geçirmenin ve bu nedenle biraz daha fazla olmaya çalışmanın zamanı geldi. küçüklerin ihtiyaçlarına ve duygularına özen gösteren.


çocuk için ne ilgi?

Emzirme: hangi kontrasepsiyon seçilir?