Kız ve erkek çocukları aynı şekilde mi eğitilmeli?

Bazı ebeveynler daha eşitlikçi bir eğitim lehine onları silmeye çalışsa bile, kız ve erkek çocuklar arasında birçok klişe olduğunu zaten biliyoruz. Sadece diğerleri için kız ve erkek çocukları cinsiyetlerine göre aynı şekilde yetiştirilmemelidir.

Kızlar için pembe, erkekler için mavi

Stereotipler neredeyse bugün yapıyor çocuk eğitiminin ayrılmaz bir parçası, bazen ebeveynler gerçekten istemese bile. Tek yapman gereken bir oyuncak dükkanı farkına varmak için. Erkek çocuklara ayrılan bölümler, kasıtlı olarak koyu renkler ve oyuncakların kendileri bunları yapmayı hedefliyor kaleler et cesur. Oğlanlar bu nedenle, olacakları fikriyle büyürler. kahramansahip olmayacakları zayıf olmaya hakkı yok ve yapmaları gerektiğini karşı cinsten insanları korumak için tüm riskleri almak. Gerçekten de, kızların genellikle oyuncakları vardır. daha hassas et daha az şiddetlionları gönüllü olarak ya da değil, olmaya zorlayan iyi küçük ev kadınları. Büyüdükçe, fark giderek daha önemli hale gelir ve kız ve erkek çocuklar arasındaki farklar genişler. Artık aynı dünyanın parçası değiller ve ergenlik çağında kızların moda ve güzellikle ilgileniyoroğlanlar iken spor yapmak ve kendin yap.

sapkın davranışlar

Mevcut toplumumuzda, yine de bu klişelerin dışına çıkan ve kendilerine verilen kutuların ötesine geçmeyi başaran çocukları görmek nadir değildir. Ne yazık ki, bugün bile bu tür davranışların kabul edilebileceğini görmek yaygındır. sapkın. Yalnız, bu tür bir yargı iyidir erkeklerde kızlardan daha sık görülür. Gerçekten de, bebeklerle oynayan küçük bir çocuk o zaman zayıf olarak değerlendirilir ve bazen “zayıf” olarak tanımlanıriken kızsa sorun daha az önemli görünecek kim futbol oynuyor.

Çocuğun ihtiyaçları

Buradaki çözüm, kız ve erkek çocuklar arasında olabilecek tüm bu farklılıkları ortadan kaldırmak değil, aynı zamanda onları güçlendir. Farklılıklar zaten orada olacak ve mükemmel bir otarşi içinde yaşamadığınız sürece, onları gözden kaçırmak çok zor. Buradaki ana şey aslında kalır çocuğun ihtiyaçları ve duyguları. Sadece alır seçmesine izin ver kim olmak istiyor, onsuz onu olmadığı biri olmaya zorlayın. Küçük bir erkek çocuk bebeklerle oynamaktan büyük zevk alıyorsa, o zaman isterse bunu yapmasına izin vermek, küçük bir kız için de tam tersi önemlidir. Sadece, zorunda değilsin sen de gücenme küçük bir kız bir prenses gibi evlenmeyi ve çok çocuk sahibi olmayı hayal ediyorsa, bu gerçekten onun seçimiyse ve ikincisi kendisinden başka kimse tarafından yönlendirilmedi. Bu nedenle önemlidir çocuğun kişiliği cinsiyetinden önce gelir.

Ebeveynler elbette bir temel rol orada oynamak için. Bazen de kızlarına ve oğullarına tam anlamıyla eşitlikçi bir eğitim vermeyi düşünüyorlar ama bunu hiç istemeden yapıyorlar. ikisi arasındaki farklar. Bu nedenle, çocuk yaşamın bu ilk anlarından itibaren tamamıyla görülenve sadece kız ya da erkek olduğu gerçeğiyle değil.

Her neyse, okul ona bu farklılıkları çabucak gösterecek. Gerçekten de, bugün okullar hala bir cinsiyete ait olma ya da olmama duygusunu pekiştirme eğilimindedir. Ve eğer bu kurumun kendisi değilse, diğer çocuklarCinsiyetler arasında birçok farklılık aşılanmış olan, bunu başkalarına kim öğretecek. Bu nedenle okul, bir çocuğun hayatında çok önemli bir anı temsil eder ve bu nedenle, ebeveynleri tarafından refakat edilmesi gerekecektir. gerçekten yapabilir çok çabuk sapkın hissetmek kendine ait olmayan birçok standardı dayatan bir dünyada.


hangi yaşta izin verilmeli?

Boşanmış ebeveynlerin çocukları daha düşük bağlanma hormonu seviyelerine sahip olabilir