Ergenlikte doğum kontrolü: nasıl konuşulur?

Amerika’da yapılan bir araştırmaya göre, ebeveynleri kendilerine doğum kontrolü hakkında konuşan ergenler kendilerini en iyi koruyanlardır. Ergenliğe geçişi temsil ettiğini bildiğiniz için bunu ergen çocuğunuzla tartışmaktan korksanız bile, maruz kaldığı riskleri (AIDS, cinsel yolla bulaşan hastalıklar, CYBE, hamilelik…)

Önce bunun hakkında konuşun mu yoksa benimle konuşmasını mı bekleyin?

Gençler ortaokula veya liseye geldiklerinde, ilişkileri ve kendi başlarına cinsellik hakkında çok şey öğrenirler. 15-18 arası ilk deneyimlerin yaşıdır. Cinsel hayata ilk adımlarını atmadan önce onlarla kontrasepsiyon hakkında konuşmaz ve size soru sormasını beklemeye karar verirseniz, onu sağlık risklerine maruz bırakabilirsiniz.

Belki de gencin risk almasına izin vermek yerine doğum kontrolü hakkında konuşarak üstü kapalı bir anlaşma yapmak daha iyidir. Ergen, cinsel yolla bulaşan hastalıkları ve enfeksiyonları önlemek için erkek veya kadın kondomunu, AIDS’i ve/veya hapı veya diğer doğum kontrol yöntemlerini istenmeyen gebelikleri önlemek için kullanabileceğini bilirse daha dikkatli olacaktır.

Bilgili ergenler = daha iyi korunan ergenler

Bir yıl arayla iki ankete katılan 10.000’den fazla ortaokul ve lise öğrencisi üzerinde yapılan Amerikan araştırmasının sonuçlarına göre, ergenler ebeveynlerinin (ve özellikle annelerinin) doğum kontrol yöntemlerinin kullanımını onayladığını düşündüklerinde, cinsel ilişkilerde daha erken gelişmişlerdir, ancak doğum kontrol yöntemlerini en çok kullananlardır.

Bu nedenle, ebeveyn izni, ergen için hastalık, cinsel enfeksiyonlar veya istenmeyen gebelikle ilişkili risklere karşı daha iyi koruma anlamına gelir.

Ebeveyn-ergen ilişkilerinin kalitesinin önemi

Aynı araştırma ekibi, ortaokul ve lise öğrencilerinden oluşan aynı popülasyondaki annelerle görüşerek ebeveyn-çocuk bağları ve cinsel ilişkiler üzerine bir çalışma yayınlamıştı.

Bulgularına göre, aile ilişkileri ne kadar iyiyse, ergenler cinsel yaşamlarına o kadar geç başlamıştır. Ancak, annesi cinsel yaşama girmesine sıcak bakmayan ergenler, diğerlerine göre daha az erken gelişmiştir.

Öte yandan, daha önce cinsel yaşamları olan ergenler, ebeveynleri ile iyi ilişkiler içinde olduklarında daha fazla doğum kontrol yöntemi kullanmışlardır.

Seks eğitimi: nazik bir diyalog

Çocuğunuza mevcut tüm doğum kontrol yöntemleri ve daha da özel sorular hakkında bilgi vermek için 2 saatlik yoğun bir kurs vermenin bir anlamı yoktur. Ancak ilk deneyimlerin yaklaştığını düşünüyorsanız, ona prezervatif satın almak isteyip istemediğini sorun ve eğer bilmiyorsa bunların ne işe yaradığını ona açıklayın.

Gençse, annesini yalnız veya bir arkadaşıyla görmek yerine aile planlaması merkezinde (veya “aile planlaması”) bir jinekolog görmek isteyebilir veya görmesi gerekebilir. Onu oraya götürmeyi veya ona eşlik etmeyi teklif edebilirsiniz.

Çocuğunuzun genç yetişkin sorumluluklarıyla nazikçe yüzleşmesini sağlayarak, ona güveninizi verirsiniz ve ihtiyaç duyduğunda size açılması daha kolay olacaktır.


Birden fazla kız kardeşi olan erkeklerin kız çocuğu olma olasılığı daha yüksektir

sağlık yetkilileri centiyana menekşesi hakkında uyardı