Ergenlik döneminde çocuğunuza yaklaşmak için 5 aktivite

Ergenliğin başlangıcı aynı zamanda bağımsızlığın başlangıcını ve bu nedenle zorunlu olarak ebeveynlerden belirli bir yabancılaşmayı işaret eder. Bu nedenle, kendilerini biraz ihmal edilmiş hissedebilen onlar için yönetilmesi her zaman çok kolay olmayan bir durum. Bu, zamanın geçişiyle doğrudan karşı karşıya kalan genç ebeveynler için gerçekten de ağır bir darbedir. Bu koşullar altında, birlikte kaliteli zaman geçirmeye devam etmek için paylaşacak yeni aktiviteler aramanız normaldir. İşte 10 ila 14 yaşındaki çocuklarınızla yapabileceğiniz beş basit şey.

10 yaşında, ergenliğin başlangıcı

İyi olması şarttır ergenlik ve ergenlik ilkelerini ayırt eder. Nitekim, terim ergenlik Çocuğun vücudunda birçok değişiklik gerektiren fizyolojik bir fenomeni ifade eder. Ergenlik, daha çok çocukluk dünyası ile yetişkinlerin dünyası arasındaki geçişe işaret eden bir kavramdır. Bu nedenle, genellikle damgalanma eğiliminde olan belirli davranışlarla sonuçlanabilir. Fakat ergenlik dünyanın her bölgesinde aynı şekilde yaşanmaz. Batı’da, bu aşama genellikle ebeveynler için nankör ve zor bir zaman olarak kabul edilirken, başka yerlerde ergenlik, yetişkinliğe geçiş ayinleriyle vurgulanır.

Yani, göre inserm, ergenlik Fransa’da kızlar için 10-11 ve erkekler için 12-13 yaşları civarında gerçekleşir. Bu, aynı zamanda bir hormonal bozulmaBu, erken ergenlik ile bağlantıyı açıklayabilir. Bu dönemde, çocuklar gerçekten de ünlü olan ruh hali değişimleri yaşayabilirler “ergenlik krizi“. Ancak ergenliği ve tüm bu değişimleri açıklamak için arkadaşlıklar, okul hayatı, stres vb. gibi daha birçok şeyi hesaba katmak gerekir.

Ergenlik, yaşamda çok önemli bir an olarak kabul edilir ve genellikle aile hayatından belirli bir kopuşu işaret eder. Açıktır ki, kendini her zaman bir kriz şeklinde göstermez ve ayrıca, bu geçişi ilgili gençler için daha da zorlaştırabilecek olan bu kabul görmüş fikri kırmak esastır. Ancak, birçok durumda kabul edilmelidir ki, ebeveynlerle diyalog karmaşık hale gelebilir tam bu anda ve bu nedenle bağları güçlendirmek için her şeyi yerine koymak zorunludur.

genç gençler kız kadın üzgün depresyon covid-19 ruh sağlığı üzüntü
Kredi: iStock

1) Ortak ilgi alanlarını bulun

Ergenlik çağındaki çocuğunuzla ilişkinizi geliştirmek için öncelikle birlikte geçirecek zaman bulmak çok önemlidir. Bunu kolaylaştırmak ve böylece ilişkiyi geliştirmek için en iyisi ortak ilgi alanları bul. Bazı durumlarda, ebeveynler ve çocuklar her zaman ortak tutkulara sahip olsalar da, bazı ailelerde onları neyin bağlayabileceğini bulmak biraz daha fazla çaba gerektirir. Bu tür bir durumda yapılacak en iyi şey, ebeveynin Çocuğunuza doğru bir adım atın zaten kalbine yakın olan bir şeyle daha yakından ilgilenerek.

Örneğin: yemek pişirme, bahçe işleri, spor, sanat, sinema, müzik, dans. Bu, bir sebze bahçesi oluşturmayı, bisiklete binmeyi, resim yapmayı, nesneler yaratmayı, müzik çalmayı, bir tenis kulübüne katılmayı veya keşif atölyelerini seçmeyi içerebilir; pişirmeden kodlamaya. Bu Trend etkinliğiyle ilgileniyorsanız, ücretsiz keşif atölyesi için bu Magic Makers kuponu.

2) Konuşma saatlerini planlayın

Ergenlik döneminde, ebeveynler ve çocuklar arasında genellikle bir şey eksiktir: la iletişim. Ne yazık ki, davaların büyük çoğunluğunda, iki taraf arasındaki diyalog tamamen bozulur ve bu da birçok anlaşmazlığa yol açabilir. Yavaş yavaş, yanlış anlaşılma başlar ve o zaman geçmişin suç ortaklığını bulmak çok zor olabilir. Bu kısır döngüye girmemek için, her zaman diyaloğu sürdürmek gençliğiyle.

Böylece, her zaman çok önemli olan konuşma zamanlarına sahip olmak için yalnızca ona ayrılmış zamanları planlayabilirsiniz. Ergenlik döneminde, ebeveynlerin, yaşla birlikte giderek daha dikkatli hale gelen çocuklarının yaşamlarında güven kazanmaları genellikle karmaşıktır. Ancak, aynı zamanda kuralları kolayca esnetebilecekleri ve kendilerini tehlikeye atabilecekleri önemli bir dönemdir. Düzenli bir konuşma saati oluşturmak da önlemenin bir yolu.

3) Ev ödevi yardımı

Ya gençliğinize yaklaşmak, ona her gün biraz yardım etmek anlamına gelirse? Gençlere eğitimleriyle ilgili her konuda belirli bir bağımsızlık bırakmak önemliyse, gençlerin eğitimlerine en az düzeyde katılmaları gerekir. onları belirli konularda yönlendirin kendi başlarına anlayamayacakları şeydir. Aynı zamanda, çocukların özerkliğe büyük ihtiyaç duyduğu bir aşamada, ebeveynlerin çocukları için hala yararlı hissetmeleri için bir fırsattır. Son olarak, ev ödevlerine yardım etmek her şeyden önce her gün birlikte vakit geçirmek.

4) Kültürü Kullan

Gençliğine yaklaşmaya çalışmak için kültürden geçen her şey var. Müzik, sinema ve hatta kitap okumak, çocuğunuzla vakit geçirmenin kolay yollarıdır. Aynı nesilden olmadığınız için büyük ihtimalle birlikte paylaşacak çok şey. Aslında sinemaya veya tiyatroya geziler planlayabilir, daha gençken dinlediğiniz müzikleri keşfedebilir veya aynı okumaları paylaşabilir ve ardından bunları birlikte tartışabilirsiniz.

5) Hafta sonu için uzaklara gidin

Ergen çocuğunuzla bağ kurmak ve ilişkinizi geliştirmek istiyorsanız, şunları düşünmek isteyebilirsiniz: birlikte tatile çıkmak. Son olarak, evdeki bazen elektriksel atmosferden uzaklaşmaktan daha iyi bir çözüm var mı? Bir hava değişikliği aslında, özellikle çocuk ergenlikle ilgili tüm değişiklikleri yaşarken, bazen biraz ağır olabilen günlük hayattan çıkmanıza izin verir. Çocuğunuzla güzel bir tatil geçirmek için mutlaka uzun bir süreliğine dünyanın öbür ucuna gitmeniz gerekmez. Bir hafta sonu boyunca, onun sayesinde gerçekten ona yaklaşabileceksiniz. olağan dışı etkinlikler.


Bebeğinizi daha iyi taşımanın 3 yolu

doğal sütten kesme nedir?