Ergenlik 10’da başlar ve 24’te biter

Ergenlik, neredeyse tüm ebeveynlerin korktuğu, ancak yine de kaçınılmaz olan bir dönemdir. Şimdiye kadar, sadece birkaç yıl içinde bu kabusun geride kalacağını söyleyerek kendini teselli etmek mümkündü. Sadece burada, yakın zamanda yapılan bir çalışma bize ergenliğin bugün çok daha erken başladığını, çok daha geç bittiğini söylüyor….

zorunlu geçiş

Bazıları ergenliğe geçişi diğerlerinden çok daha iyi yaşasa bile, bu an bir kişinin inşasında kilit bir dönem olmaya devam ediyor. Aslında, çocukluk ve yetişkinlik arasındaki geçişle ilgilidir. Ayaklanmaların sayısız olduğunu ve alt üst edilecek kadar çok şey olduğunu söylemek yeterli. Tüm bu değişiklikleri kabul etmek de zor olabilir ve bu nedenle (genellikle ebeveynlerle) şiddetli olabilen çatışmalara yol açabilir, çünkü bazen yanlış anlama hüküm sürebilir. Ebeveynler de çocuklarının bu kadar hızlı büyüdüğünü ve şimdiden bir yetişkin olmak istediğini görmekte zorlanabilirler. Bu nedenle ergenliği ve “ergenlik krizini” gözden kaçırmak zordur. Ve yakın zamanda yapılan bir araştırmaya göre, bu karmaşık geçiş aslında düşündüğümüzden çok daha uzun olacaktı…

Biyolojik ve toplumsal nedenler

Uzmanlara göre ergenlik 10 yaşında başlar ve 24 yaşına kadar bitmez. Bu nedenle çok uzun bir süre, ancak özellikle biyolojik nedenlerle açıklanabilir. Aslında, bugün kızların adetleri daha erken ve daha erken oluyor ve erkekler de büyüme ataklarına daha erken başlıyor. Böylece, iki yüzyıllık bir süre içinde, ergenliğin bu ilk belirtileri üç yıl ilerlemiştir. Ancak, ergenliğin başlangıcını belirleyen hayattaki bu çok önemli değişikliklerdir.

Ve ergenlik bu kadar geç bitiyorsa, bunun nedeni toplumsal sebepler olacaktır. Bugün geçmişten çok daha uzun olan ama aynı zamanda herkesin erişebileceği belirli çalışmaları ele alın. Bugün gençlerin büyük çoğunluğu uzun çalışmalara başladıklarından, sonuç olarak çok daha sonra iş buluyorlar ve bu nedenle aile kozasından ayrılmayı ancak yaşam tarzları az ya da çok istikrarlı olduğunda düşünüyorlar. Bu nedenle genç yetişkinler daha geç evlenir ve tüm bunlardan sonra bir aile kurarlar.

Tabii ki, bu evrensel bir kural değil, çünkü herkes kendi yolunda büyür ve gelişir. Bu nedenle, çocuğunuz henüz yirmili yaşlarında bir gençse şaşırmayın…


Bebekler, başka bir çocuk sahibi olmalarını önlemek için geceleri ebeveynlerini uyandırırdı.

Emzirme: Hangi diyeti benimsemeli?