Emzirme: hangi kontrasepsiyon seçilir?

Bebeklerinin doğumundan sonra birçok kadın emzirmeyi seçer. Gerçekten de çoğu hamileliğin uzaması içindir ve bu nedenle kalplerine çok yakındır. Ancak buna paralel olarak, bir öncekine çok yakın istenmeyen bir hamilelikten kaçınmak için, özellikle bebek bezlerinin geri verilmesinden sonra, doğum kontrolüne yeniden başlamak gerekebilir. Ancak tüm kontraseptifler mutlaka emzirme ile uyumlu değildir. Bu nedenle, bir kişinin eylemlerinin olası sonuçlarını bilmeden, uzun yola çıkmadan önce mükemmel bir şekilde bilgilendirilmesi gerekir.

Emzirme: doğal bir doğum kontrolü?

Emzirme genellikle doğum kontrolü olarak kabul edilir. Gerçekten de hamileliği önlemeye yardımcı olabilir, üç koşul altında :

  • emzirme olmalı özel : Bebek günde ortalama en az 5 ila 6 beslemeyi temsil eden sadece anne sütü ile beslenmelidir. Besleme oranı düşerse, o zaman bir riskli yumurtlama ve bu nedenle hamilelik.
  • genç anne adet görmemiş olmalı doğum yaptığından beri. Gerçekten de bu, döngülerin yeniden başladığı ve dolayısıyla yumurtlamanın da devam ettiği anlamına gelir.
  • Bebeğin sahip olması gerekir altı aydan az. Yumurtlamanın devam etmesi genellikle bu süreden sonra gerçekleşir.

Bu nedenle emzirme bir çözüm olabilir, ancak yalnızca kısa dönemde. Hemen başka bir çocuğa sahip olmak istemiyorsanız, gelecek için başka birini bulmak daha iyidir. Var dedi sıfır risk yok bu tarz bir yöntemle. Bu nedenle hala daha ihtiyatlı emzirmeye de uyum sağlayan bir doğum kontrol yöntemi bulun ve en baştan alabileceğiniz. Bunun için, size tavsiyelerde bulunabilecek olan jinekoloğunuzla konuşmalısınız. doğum kontrol hormonu veya başkası daha doğal.

pilül kontraseptif kontrasepsiyon
Kredi: Wikimedia Commons – Ceridwen

Emzirmeyle uyumlu doğum kontrol hapları

A pilül progestatif bebeklerini emzirmek isteyen genç anneler için ilginç bir doğum kontrolü olabilir. aslında mevcut değil kontrendikasyon yok ve hatta gelebilecek bir doğum kontrol yöntemidir emzirmeyi teşvik etmek. İstenmeyen bir hamilelikten korkmadan en iyi koşullarda cinsel hayata devam edebilmek için iyi bir alternatif. onu başlatmak mümkün teslimattan 3 gün sonraönce bir doktorla konuşmanız şartıyla.

bu kombine hap genç anneler için de yetkilidir, ancak tavsiye edilmez doktorlar tarafından. eğer o tamamen uyumlu Ancak emzirme ile emzirmeyi azaltabilir ve dolayısıyla onu tehlikeye atabilir. Ayrıca doğum kontrolüne ihtiyacınız var 7 gün ara menstrüasyonun başlaması için, unutma riskini artırmak. Kombine hap kullanılabilir doğumdan sonraki 21. günden itibaren çocuğun.

doğum kontrol implantı emzirmek isteyen ve emzirme döneminde olan kadınlar için iyi bir çözümdür. hap almayı unutma korkusu. Yerleştirildikten sonra, gerçekten de bu konuda endişelenmenize gerek yok. üç yıl bu takip. Bununla birlikte, belirli dezavantajları vardır, özellikle kilo almak bu hamilelikten sonra arzu edilen bir şey olmayabilir. konulabilir 3. ve 25. gün arasında doğum sonrası.

RİA emziren kadınlar tarafından çok talep edilen bir araçtır. İki model var: bakırda ve şu hormonlara. İkisinin de avantajı var birkaç yıl etkili dış müdahale olmadan. Bununla birlikte, bakır RİA, özellikle genç anneler tarafından daha çok takdir edilmektedir, çünkü hormon sorunu yok. Bu nedenle bir kontraseptif daha “doğalve yine de çok etkili. RİA takılması mümkündür (bakır veya hormonal) doğumdan 4 hafta sonra doğum tarafından gerçekleştirilmişse çocuğun alçak yol. vakalar için sezaryenjinekologlar beklemeyi tercih ederler altı ay yere koymadan önce. Bu arada alternatif bir çözüm bulmak daha iyi.


Mağdur olan çocukların şiddet davranışı geliştirme olasılığı daha yüksektir

Sperm kalitesini artırmak için günlük olarak uygulanması gereken 6 basit ipucu