Emzirme: Hangi diyeti benimsemeli?

Hamilelik, doğum veya emzirme mitler ve inançlarla çevrilidir. Ve bazı durumlarda bazı ifadelerin doğru olması mümkün olsa da, çoğu zaman durum böyle değildir. Ayrıca, emzirme döneminde benimsenmesi gereken diyetle ilgili birçok inanç vardır. İşte bazı insanları kesinlikle suçlu hissettirecek bazı düzeltmeler!

Fazla yemeye gerek yok

Birçok kadın, eksiklik veya yorgunluk yaşamamak için emzirmenin daha büyük bir diyetle birleştirilmesi gerektiğine inanmaktadır. Ancak, bu tamamen doğru değil. Gerçekten de, emziren bir anne günde yaklaşık 1800 kalori almalıdır, bu normal ihtiyaçlarından sadece birkaç yüz kalori fazladır. Ayrıca, diyetini gıda takviyeleri ile tamamlaması da yararlı değildir. Dengeli bir diyet bu işi mükemmel bir şekilde yapabilir ve bebeğe ihtiyacı olan her şeyi süt yoluyla verir.

Alkol tüketimi gerçekten yasak değil

Emzirirken alkolle hafif bir elin olması tercih edilse bile, bebeğin sağlığına zarar vermeden zaman zaman kendinize küçük bir içecek vermeniz oldukça mümkündür. Gerçekten de, sütte çok küçük miktarlarda alkol bulunacaktır. İyileşmek ve risk almaktan kaçınmak için, bir bardak alkol içmeden önce sütünüzü sağmak veya alkol tüketimini izleyen üç saat boyunca emzirmekten kaçınmak mümkündür. Ancak, bu ara sıra ve düşük dozlarda kalmalıdır.

Kredi: Pixabay — badarsk

Şarküteri etleri veya çiğ süt yemekten kaçınmanıza gerek yok

Doğumdan sonra bebeğe listeriosis veya toksoplazmoz bulaşma riski yoktur. Böylece dokuz aylık yoksunluktan sonra, bebeğinizin sağlığı için suçluluk duymadan tekrar eğlenmek oldukça mümkün.

İlaç almak oldukça mümkün

Hamilelik sırasında ilaçların çoğundan kaçınılacaksa, emzirme sırasında durum böyle değildir. Ancak söz konusu ilaçların emzirme ile uyumlu olduğundan emin olmak önemlidir. Gerçekten de bazıları kontrendikedir ve tüketimleri emzirmeye son verebilir. Bu nedenle doktorunuzdan tavsiye almanız ve reçete edilen ilaç uygun değilse jenerik ilaç talep etmeniz önerilir.

Kahve içmek mümkün

Kahve tüketimi makul olduğu sürece emzirme döneminde tüketilebilir. Gerçekten de kafein bebeğin tüketeceği süte geçtiği için bu tüketim çok fazla olmamalıdır. Bir uyarıcı olduğunu bilmek, yeni yürümeye başlayan bir çocuk için pek iyi değil. Düşük dozlarda (günde iki fincan), bebekler kafeini hızla boşalttığı için risk yoktur. Aynı şey çay için de geçerli. Düşük tüketime rağmen bebek heyecanlı görünüyorsa veya uykuya dalmakta güçlük çekiyorsa, kafein ve/veya teinin tüketimini durdurmak yine de daha iyidir.

Crédits : Pixabay — Engin_Akyurt

Tüm yiyecekler yenebilir

Bazı insanlar soğan, kuşkonmaz, lahana, sarımsak veya baharatlı yiyecekler gibi sütün tadını değiştirebilecek yiyecekleri yememenin daha iyi olduğunu düşünüyor. Bu besinlerin süte farklı bir tat verdiği doğrudur, ancak bebek için herhangi bir risk yoktur. Öte yandan, sütün olağan lezzetini tanımıyorsa, ilk başta biraz isteksiz olması mümkündür. Ama buna çabuk alışabilir. Ve eğer durum böyle değilse, o zaman belirli yiyecekleri diyetten çıkarmak mümkündür. Ancak emzirme sırasında beslenme düzenini değiştirmek, bebeğin ilk tatlarını keşfetmesini ve böylece daha sonra yeni tatlara daha açık olmasını sağlayabilir.

çok içmek gerekli

Beslenme iyi gidiyorsa, anne düzenli olarak içme ihtiyacı hissetmelidir. Bu nedenle, susuz kalmamak için düzenli olarak bir şişe suyu yakınınızda bulundurmanız önemlidir. Her neyse, anne idrarının çok koyu olup olmadığını hemen anlayacaktır.

Aromatik otlar risksiz tüketilebilir

Adaçayı, kuzukulağı, maydanoz veya nane gibi bazı aromatik bitkiler süt üretimindeki düşüşün nedeni olabilir. Bu ifade ancak bu tüketim çok aşırı ise doğrudur. Bu nedenle, bitki çayında veya bir yemeği baharatlamak için aromatik otlar makul sınırlar içinde tüketilirse sütün bitme riski yoktur.

Kredi: Pixabay — OlgaofDG

alerjenlere dikkat

Alerjinin çok olduğu ailelerde anne sütü sayesinde bebeği mümkün olduğunca uzun süre korumak için alerjik ürünlerin tüketilmemesi tercih edilir. Yer fıstığının emziren kadınlar tarafından tüketilmesinin gerçekten tavsiye edilmemesinin nedeni budur.

Emzirme, vejetaryen bir diyetle mükemmel bir şekilde uyumludur.

Genel olarak süt, yumurta veya süt ürünleri tüketimi sayesinde vejetaryen bir annenin çocuğunu risk almadan emzirmesi oldukça mümkündür. Ancak vegan bir diyet, anne için besin takviyeleri, özellikle B12 vitamini ile mükemmel bir şekilde doldurulabilecek bazı eksikliklere yol açabilir. Genellikle emzirmek isteyen vegan bir anne bir beslenme uzmanı tarafından takip edilir ve tavsiye edilir.

diyet yapma

Diyetler, sütte bulunması gereken toksinleri serbest bıraktıklarından emziren kadınlar için kontrendikedir. Ayrıca, emziren kadınlar genellikle olmayanlara göre daha hızlı kilo verdiği için gerçekten gerekli değildir. Gerçekten de süt üretimi vücutta depolanan yağları harekete geçirerek daha hızlı atılmasını sağlar. Dengeli bir diyet eşliğinde emzirme, bu nedenle gerçek bir zayıflama müttefiki olabilir!


Ergenlik 10’da başlar ve 24’te biter

seni bekleyen 14 şey