çocuk için ne ilgi?

Serbest motor beceriler, ebeveynler arasında ve aynı zamanda kreşlerde giderek daha popüler hale geliyor nerede yaygın olarak uygulanmaktadır. Bu, çocuğun kendi başına gelişmesine ve çevresini keşfetmesine izin vermekten ibarettir. Bu nedenle bebekler hareket etmekte özgür olmalı, aynı zamanda mümkün olduğunca az ebeveyn müdahalesiyle çevrelerini keşfetmekte özgür olmalıdır. Bu tekniğin çocuğa ilgisi nedir?

Nasıl uygulanır?

Serbest motor beceriler terimi ilk olarak 1960’larda Emmi Pikler tarafından kullanılmıştır. Ona göre bebekler çevrelerindeki ortamda kendi kendilerine evrimleşebilirler. yetişkin müdahalesi olmadan. Pratikte, serbest motor beceriler, bebeğin nesneleri, oyuncakları ve hatta etrafındaki alanı keşfetmesine izin vermekten ibarettir. Bu yöntem onun görmesini sağlayacak onun sınırları nelerdir ve onları geçip geçemeyeceği. Serbest motor beceriler de çocuğun kendi hızınızda ilerleme ebeveynler tarafından oluşturulan bir programı takip etmeye zorlanmadan. Serbest motor becerileri uygulamak istiyorsanız, bu nedenle çocuğunuzu buna zorlamamalısınız. oturmak bu yaşta veya karar verdiğinde yürü. Yapmalısın onun ritmini takip et ve senin değil. Bununla birlikte, serbest motor becerilerin tam bir güvenlik içinde gerçekleşmesi için, yine de birkaç kuralın oluşturulması zorunludur. tehlikeden kaçınmak için. Birkaç uzmana göre, serbest motor beceriler çocuğun özgüven kazanmakama aynı zamanda olurdu yetişkinlikte olumlu yansımalar.

Kredi:

Ebeveynlerin rolü nedir?

Ebeveynler hala serbest motor becerilerde rol oynayabilir. Doğrusu, tavsiye edilir çocukları teşvik etmek ritimlerine ve sınırlarına saygı duyarak ilerlemelerini sağlamak. Çocuk yetenekli olmalı aktif hissetmek bu süreçte ebeveynlerinin de yardımıyla. Ve motor becerilerin bu şekilde öğrenilmesi, çocuklardan örneğin banyo yaparken veya giyinmeye katılmalarını isteyerek günlük yaşamda da yapılabilir.


Çocuk sahibi olmaya hazır olmadığınızı gösteren 16 işaret

Mağdur olan çocukların şiddet davranışı geliştirme olasılığı daha yüksektir