Çocuğunuzu evde yalnız bırakmak: bilmeniz gerekenler

Her yürümeye başlayan çocuk farklı olduğu için çocuğunuzu evde yalnız bırakmayı düzenleyen bir yasa yoktur. Hepsi benzer durumlara aynı şekilde tepki göstermezler ve çocuklarının psikolojik sağlığından ve güvenliğinden ebeveynlerin sorumlu olduğunu bilmek önemlidir, bu nedenle küçüklerinin hazır olup olmadığına doğru karar verebilmeleri gerekir. ya da evde yalnız kalmamak. Onlardan ayrılarak doğru kararı verdiklerinden emin olmak için kendilerine doğru soruları sorarak başlamalıdırlar.

Yaştan çok kişilik meselesi

Küçük çocuğunuzun evde tek başına kalıp kalamayacağını öğrenmek için yaştan çok olgunluğu düşünün: Onları 10 yaşın altında yalnız bırakmanız tavsiye edilmese bile, 8 yaşında bazılarının zaten oldukça bağımsız olması mümkündür. , tersine, 12’de diğerleri hazır hissetmiyor.

Bir çocuk özerkliğini bir gecede kazanmaz: onun üzerinde çalışır. Bu yüzden, alışverişe çıkarken önce onu birkaç on dakika yalnız bırakarak ona yavaş yavaş öğretmeye çalışın ve nasıl tepki verdiğini görün.

Çocuğunuzun kişiliği de karar vermenizde büyük rol oynamalıdır. Kendinize günlük hayatta sorumlu olup olmadığını, talimatlarınıza genellikle iyi uyup uymadığını, beklenmedik durumlara nasıl tepki verdiğini ve genel olarak kendine güvenip güvenmediğini sorun. Hazır olmadığını düşünüyorsanız, onu yalnız kalmaya zorlamayın, psikolojik sorunlar ortaya çıkabilir.

Bazı öneriler

  • Devamsızlığınızın süresini sınırlayın ve yaşıyla orantılı kalmasını sağlayın.
  • Komşularınıza veya yakınınızda yaşayan bir akrabanıza haber verin.
  • Tüm tehlikeli maddeleri erişemeyeceği bir yere koyun (alkol, çakmak, kibrit, zehirli ürünler vb.).
  • Gerekli tüm telefon numaralarını (15,17, 18…) bildiğinden ve her an size ulaşabileceğinden emin olun.
  • Yanına bir ilk yardım çantası alın ve acil bir durumda ne yapacağını bildiğinden emin olun.
  • Güvenlik talimatlarını ona söyleyin, zaten biliyorsa tekrar ettirin (yabancılara açmayın, telefonda birine yalnız olduğunuzu söylemeyin, elektrikli aletlere dokunmayın vb.) .
  • Net kurallar belirleyin: televizyon kotası aynı kalır, hiçbir şey atıştırmayız, ödevlerimizi yaparız, vb.
  • Siz yokken ona ilgilenmesi için bir şeyler verin, örneğin masayı hazırlamasını veya odasını toplamasını isteyin. Bu sayede kendini yalnız hissetmeyecektir.

Ve gençler için?

Ergenlik döneminde gençler genellikle daha fazla bağımsızlık isterler, hafta sonları yalnız kalmak veya arkadaşlarını davet edip parti yapmak isterler.

Çocuklarınızın sorumlu olduğunu biliyorsanız, bunu bilmeleri önemlidir: onlara güvendiğinizi göstermeli ve karşılıklı olarak bu güvene layık olduklarını size kanıtlamalıdırlar. Sınırlar belirleyerek onlara biraz özgürlük tanıyın: ışıkların kapalı olduğu bir süre, maksimum misafir sayısı. İlk birkaç kez, her şeyin sorunsuz ve planlandığı gibi gittiğini doğrulamak için güvenilir birini bulmaya çalışın.

Alkol, uyuşturucu ve doğum kontrolü gibi hassas ve önemli konuları çocuklarınızla önceden konuşmanız da önemlidir. Son olarak, çok kolay etkilenmediklerinden ve sizinle birlikteyken seçimlerine yaşıtları tarafından saygı duyulduğundan emin olun.


Bir araştırmaya göre, bebekler taklit edildiklerinin farkında olacaklar ve buna bayılacaklar!

adet döneminde hamile kalmak mümkün mü?