Çocuğunuzu empatik bir insan yapmak için onu kucaklamalısınız.

Ebeveyn olmak, taşan sevginin eşsiz deneyimine sahip olmaktır. Ve kaçınılmaz olarak, bu yeni duyguyla birlikte, günlük hayatınızı sarsmaya gelen bu küçük varlığı sistematik olarak kucaklamak isteme gerçeği ortaya çıkıyor. Bu çok normal fenomen, çocuklarınız için bile faydalı olabilir. Gerçekten de, yakın tarihli bir araştırmaya göre, bebeğinizi düzenli olarak kucaklamanız, onu daha sonra empatik bir insan yapacaktır.

Fiziksel temasın önemi

Çocuklarınızı çok sık kucaklayarak onlara biraz fazla bağlı olduğunuzu düşünüyorsanız, işte sizi suçlu hissettirecek bir çalışma. İsrailli araştırmacılardan oluşan bir ekip tarafından yürütülen bu çalışma, bizim için çok değerli olan insanlarla ne kadar yakın ilişki içinde olduğumuzu gösteriyor. inşaatımızın olmazsa olmazıve özellikle yetişkin olarak başkalarıyla olan ilişkimiz.

Araştırmacılar, doğumdan yetişkinliğe kadar yüz kişiyi takip ettikten sonra, çocuklukta alınan sevginin, bir çocuğun sosyal beyninde, hatta yetişkin yaşamında bile gerçek yansımaları olduğunu gözlemleyebildiler. Bu sonuca varmak için yeni doğanları ikiye ayırdılar. üç farklı grup :

  • zamanında doğanlar ve sağlıklı olanlar ile annesiyle hemen temastan fayda sağlayanlar
  • Prematüre doğan, durumu oldukça stabil olan, ancak yine de annesiyle en az 14 gün boyunca günde en az bir saat fiziksel temasa izin verenler
  • erken doğanlar ve o sırada kuluçkaya yatırılanlar. Bu nedenle doğumdan sonra en az iki hafta boyunca annenin fiziksel temasından fayda görmediler.

Sosyal beyin üzerindeki etkiler

Araştırmacılar daha sonra şunu gözlemlediler:anne ve yenidoğan arasında temas kurmak, bebeklikten yetişkinliğe kadar gelişim boyunca gelişmiş sosyal senkronizasyon“. Ayrıca amigdala’nın (duygular için bilinçsiz kimlik merkezi) ve insula’nın (kişinin kendi vücudundan gelen sinyalleri başka bir kişinin duygusal durumundan gelen sinyallerle ilişkilendirdiği alan) olduğunu fark ettiler. deneyler sırasında özellikle aktif. Ebeveynleriyle düzenli fiziksel temastan yararlanan bebekler bu nedenle diğerlerinden daha fazla teşvik edildi.

Araştırma sadece iki ebeveynli, rahat bir aile ortamında büyümüş çocuklar arasında ve özellikle anne ile temas konusunda yapılmışsa, yine de ne ölçüde olduğunu görmek mümkündür. fiziksel temas ve sevgi bir bireyin inşasında esastırve başkalarıyla gelecekteki ilişkisinde.


adet döneminde hamile kalmak mümkün mü?

2022’den itibaren 15-17 yaşındakilere uzatılacak