Cep harçlığı, iyi mi, kötü fikir mi?

Çocuklar genellikle ergenlik döneminde ebeveynlerinden harçlık isterler. Ve bunun iyi bir nedeni var: biraz daha bağımsız olmaya başlıyorlar ve küçük bir bütçeyi kendileri yönetebilmek istiyorlar. Ancak, tüm ebeveynler çocuklarına harçlık vermeyi kabul etmemektedir. Peki bu iyi bir fikir mi yoksa kötü bir fikir mi?

Doğru soruları sorun

Çocukların harçlık almaya hak kazanıp kazanamayacaklarına karar verirken, ebeveynlerin bunu önemsiz bir ilkeden uzak tutmaları önemlidir. Gerçekten de, bir çocuğa para vermek, dolaylı olarak ondan para istemek anlamına gelir. sorumluluk almak ve küçük kişiliğinden başka bir şeyi önemsemek. Bu yüzden doğru zamanda yaptığınızdan emin olmalısınız. Bazı çocuklar, içerdiği tüm sorumlulukları anladıkları için harçlık almayı reddederler ve bu nedenle kendilerini iyi hissetmezler. bu yeni rolü üstlenmeye hazır değil. Eğer çocuk harçlık almama isteğini ifade ediyorsa, almaya kesinlikle hazır olmadığı açıktır. Kesinlikle zorlamanın bir anlamı yok, tam tersi. Dolayısıyla burada yaş sorusu ortaya çıkmaktadır, yani bir çocuk hangi yaştan itibaren cep harçlığı almaya başlayabilir? Bazı ebeveynler biraz vermeye başlıyor üniversiteye girmeden öncebu sırada diğerleri vermeyi reddetmek Oldukça basit.

Cep harçlığı vermeyi kabul ettikten sonra kendinize şu soruyu sormalısınız: tutar ve bazı Sıklık. Miktar açıkça yaşa göre aynı değildir, ancak aynı zamanda yaşa göre de değişir. hane geliri.

Kredi: Tüketici Araştırma ve Bilgi Merkezi

Oldukça teorik ve her şeyden önce bilgilendirici olan bu tablo kullanılabilir. gösterge et temel çocuklara yaşlarına ve hane gelirlerine göre haftalık ne kadar harçlık verileceğini belirlemek. Elbette daha fazlasını, daha azını, hatta hiç vermemek de mümkündür.

Sıklık söz konusu olduğunda, seçim ebeveynlere bağlıdır, ancak sistematik olarak değişmemek. baştan kurmak zorundasın Bir gün bu sırada çocuk her zaman cep harçlığını yanında bulunduracaktır. Bu günü her seferinde değiştirmemek veya oyunu oynamamak daha iyidir, çünkü ebeveynler değilse son teslim tarihlerini karşılayamamak, çocuk sorumluluk almayı nasıl öğrenebilir? Cep harçlığı ilkesi, ebeveynlerin de örnek olmak böylece faydalı etkileri olabilir.

Son olarak, bu harçlık ile ilgili giderler üzerinde anlaşmak önemlidir. Başka bir deyişle, çocuk ve ebeveynleri kimin ne ödeyeceğini belirlemekböylece daha sonra bir karışıklık olmaz.

Güçlendirmek için harçlık

Çocuğunuzun cep harçlığı almasına izin vermek, onu güçlendir. Gerçekten de ihtiyacı olanı (elbette aklın sınırları dahilinde) satın alarak paranın değerinin farkına varabilecektir. Aynı zamanda öğrenmesi için bir fırsattır. bir bütçeyi yönetmek : karar verirse kendini seçebilir harcamak İstediği oyuncak için hemen o parayı, ya da beklemeyi tercih ederse ve kaydetmek çok daha iyi bir tane satın almak için. Bu aynı zamanda onun sabırlı olmayı öğrenmesinin bir yolu. İlk olarak, ebeveynler hala satın alımların neler olduğunu kontrol et çocuğun.

Bir çocuğa okuldan iyi bir not getirdiğinde ona para vermekten kaçınmak daha iyidir. Gerçekten de kendisi için çalıştığını ve bu nedenle hiçbir şeyin olmadığını anlamalıdır. ödül yok. Ancak, için verilen küçük hizmetler (arabayı yıkamak, DIY’e yardım etmek), tüm işlerin bir maaşı hak ettiğini anlaması için ona biraz para vermek mümkündür.

Ara sıra para ver

Çocuğunuza harçlık vermek kesinlikle bir yükümlülük ve birçok çocuk onsuz gayet iyi yaşıyor. Genelde cep harçlığı olmayan çocuklar, isterlerse ebeveynlerinin onlara istedikleri bazı şeyleri vereceğini bilirler. Cep harçlıkları yok ama yok yine de mutsuz değil ve ayrıca istedikleri oyuncaklara sahip olabilirler. hak eden ve onların içinde sormak kibarca. Aynı zamanda bir yoludur güçlendirmek ve çocuğun sahip olmadığımızı anlamasını sağlamak için hiçbir şey için hiçbir şey.


Temiz yumurta: bu nedir?

Çocuğunuzun büyümesi için 8 temel gıda