bu doğurganlık bozukluğu hakkında her şey

Çocuk sahibi olmak birçok insan için bir önceliktir. Böylece genç bir çiftin çocuk sahibi olmaya çalışması ve aylar içinde sürecin başarısızlığını fark etmesi, yaşaması çok zor olacak çok uzun bir yolculuğun başlangıcının işareti olabilir. Özellikle sorunun erkekten mi yoksa kadından mı kaynaklandığını bulmak, ardından kısırlığın gerçekten kaynağının ne olduğunu belirlemek gerekir. Olası nedenler arasında özellikle spermleri etkileyen bir durum olan teratospermi buluyoruz.

teratospermi nedir?

Teratospermi terimi, bir erkeğin ejakülatında sadece %4 veya daha az sperm normal bir şekle sahiptir. Bu nedenle, diğerlerinin hepsinde farklı alanlarda ve özellikle de malformasyonlar vardır. baş veya boyun (sperm yumurta ile temas edemez) veya kamçı (daha sonra hareket etmekte zorluk çekecektir). Başka bir deyişle, bu nedenle, bu demektir ki ilgili erkeğin doğurganlık oranı çok düşük. Ayrıca, şiddetli teratospermi vakalarında, doğal olarak hamileliğe ulaşmak neredeyse imkansızdır. O zaman gerekli tıbbi bir protokole başvurmak bu sevgiye rağmen bir aile kurmayı mümkün kılar.

Çeşitli ve çeşitli nedenler

O bazen doktorların teratosperminin nedenini bulması zorçünkü aşırı uyuşturucu veya alkol tüketimi, hormonal veya tıbbi tedaviler, genetik bir anomali, cinsel yolla bulaşan bir enfeksiyon ve hatta radyoterapi gibi nedenler çoktur.

Bu tanı ile karşılaşan erkeklerin çoğu geçti doğurganlık kontrolüve özellikle bir spermogram, birkaç başarısız hamilelik girişiminin ardından. Bu muayene, her ejakülatı kontrol etmeyi mümkün kılar. sperm sayısı, hareketliliği ve şekli ve genel semen hacmi.

Çoğu teratospermi vakasında, tıbbi yardımlı üreme (PMA) kursundan geçmek çocuk sahibi olmak için. Ancak, tüm yardımcı üreme işlemlerinde olduğu gibi, kadın kesinlikle doğurganlık sorunu yaşamasa bile, gebelik elde etmek için en ağır tedavileri görecek olan kadındır. Teratospermi vakalarında, Tüp Bebek (IVF) kesinlikle hamile kalmanın en etkili yoludur. Bu nedenle, uzun ve zor bir yolculuktur, ancak buna değer.


sağlık yetkilileri centiyana menekşesi hakkında uyardı

doğumda bebek saçı hakkında her şey