Boşanmış ebeveynlerin çocukları daha düşük bağlanma hormonu seviyelerine sahip olabilir

Boşanma, özellikle hanede çocuklar varsa, genellikle bir aile için zor bir olay olarak kabul edilir. İkincisi, gerçekten de, çoğu zaman ” ile eşanlamlı olan ebeveynlerin ayrılığını çok kötü bir şekilde deneyimleyebilir.yıkımaile biriminden. Dengeye ve ritüellere ihtiyacı olan küçükler için bu büyük kargaşayı kabul etmek bu nedenle zor olabilir. Bu, gelecekteki kişiliklerinde de hissedilebilir. Gerçekten de, yakın zamanda yapılan bir araştırma, ebeveynleri boşanmış çocukların, sevgi ve bağlanma hormonu olan oksitosin seviyesinin daha düşük olduğunu doğrulamaktadır. Bazı davranışları açıklayabilecek şaşırtıcı bir bulgu.

Ebeveyn Boşanması Çocukların Duygularını Değiştirebilir mi?

Güneydoğu Amerika Birleşik Devletleri’ndeki iki kolej tarafından yürütülen ve Journal of Comparative Psychology adlı bilimsel dergide yayınlanan yeni bir araştırma, ebeveynlerinden boşanmış çocukların duygusal durumları hakkında şaşırtıcı açıklamalar yapıyor. 18 ila 62 yaşları arasındaki 128 gönüllü sayesinde araştırmacılar, çocukluk döneminde ebeveynlerinden ayrılmayı deneyimleyen kişilerin diğerlerinden daha düşük oksitosin seviyeleri.

Bu örnek arasında, İnsanların% 27,3’ü boşanmış ebeveynlere sahipti et ebeveynlerinin boşandığı sırada ortalama yaşları dokuzdu. Gönüllüler, çocuklukları, ebeveynleri ve yetişkinlikteki sosyal ve duygusal yaşamları hakkında anketleri yanıtladı. Onlar da yapmak zorundaydı özgüven düzeylerinin bir tahmini birlikte onaylanma ihtiyaçları. Son olarak, araştırmacıların oksitosin seviyelerini ölçmek.

Sonuçlar açıktı: bireyler ebeveynlerinin boşanmasını deneyimlediğinde, oksitosin seviyeleri diğerlerine kıyasla önemli ölçüde düşüktü. Boşanma bu nedenle açıkça bu düşüşün bir nedeni gibi görünüyor ve bu da yetişkinlikte zor davranışlara yol açabilir, örneğin: depresyon veya bağımlılık eğilimi. Bununla birlikte, araştırmacılar, çocukluk döneminde şiddete maruz kalan bireylerde de bu tür düşüşlerin gözlemlendiğini belirtmek istiyorlar. Bu nedenle, oksitosinin düşmesine neden olabilecek tek faktör boşanma değildir..

çift ​​kriz boşanma çocuk ayrılık
Kredi: iStock

Bu sonuçlar gerçekten ne anlama geliyor?

Oksitosinin genel olarak “en” olarak anıldığını hatırlamak önemlidir.aşk ve bağlılık hormonu“. Düşük seviyeli insanlar bu nedenle risk altındadır sosyal ilişkilerinde zorluklar yaşarlar. Onlar da gerçek olabilir özgüven eksikliği.

Dolayısıyla bu araştırma, ebeveynlerinden boşanma yaşayan çocukların sosyal ilişkileri sürdürmekte büyük zorluk gelecekte. Aynı zamanda bu çocukların ebeveynlerini nasıl gördüklerini de gösterir: gerçekten de onları daha az sevecen ve onlara karşı daha kayıtsız düşünün.

Açıkçası son derece iyi giden boşanmalar var dostane anlaşmalara varmayı başaran ebeveynler ve çok etkilenmeyen çocuklarla.


Kız ve erkek çocukları aynı şekilde mi eğitilmeli?

Araştırma, çocukların en uzun süre evde kaldığı ülkeleri ortaya çıkardı