Bir araştırmaya göre, bebekler taklit edildiklerinin farkında olacaklar ve buna bayılacaklar!

Birçok insan bebeklerin bazı şeyleri anlayamadıklarını ve genellikle çok pasif olduklarını düşünür. Bununla birlikte, birçok çalışma, bunun tam tersini gösterme ve bebeklerin, en küçüklerin bile, gerçek bir hüner ve başkalarıyla etkileşime girebildiğini kanıtlama eğilimindedir. Ek olarak, yetişkinler genellikle bebeklere kısa kelimeler, sesler veya sadece davranışlarını taklit ederek çok özel bir şekilde hitap etme eğilimindedir. Ancak İsveç’teki Lund Üniversitesi tarafından yapılan bir araştırmaya göre, bebeklerin çok iyi anladıkları ve hatta eğlendikleri bir uygulamadır.

alıcı bebekler

Genel olarak, bebekler öğrenir ve ilerler çevrelerindeki dünyayı gözlemleyerek. Gerçekten de yapabilirler davranışları çok iyi taklit eder önlerinde olanlardan ve özellikle bu şekilde konuşmayı öğreniyorlar. Bununla birlikte, yeni bir çalışma, sadece taklit edemediklerini, aynı zamanda yapabildiklerini de gösteriyor. başkalarını onları taklit etmeye teşvik edin. Bebekler için çok şaşırtıcı görünen ancak ne kadar bebek olduklarını kanıtlayan bir davranış. yetenekli hayatlarının çok erken döneminde.

Bu sonuçlara ulaşmak için araştırmacılar bir deney yaptılar. dört ila altı aylık bebekler. Bu sırada bir araştırmacı, annesinin kucağında karşıda oturan bir bebekle aynı masaya oturmuştur. Her seferinde bebeğe tüm duygularını yakalamak için üç kamera takıldı ve önündeki yetişkini kesinlikle tanımıyordu.

Bebekler taklit edildiklerinin farkındadır.

Deneye başlamak için çocuğun karşısında oturan araştırmacı onu selamlayarak ve ilk adıyla seslenerek başladı. Ardından hareketlerini taklit ederek devam etti. Araştırmacı, sonuçlarla karşılaştırma yapabilmek için çocuğa yönelik dört farklı davranış benimsemiştir: jestlerini aynı şekilde taklit etti, sonra biraz farklı, ona gülümsedi veya tamamen kayıtsız kaldı. Her seferinde bebeğin tepkileri değişti ve tepki verdi. karşıdaki kişi onu taklit ettiğinde daha yoğun. Bebek gerçekten göründü çok duyarlı ve neşeli taklit edildiğinde.

Bu nedenle, çocukların sahip olduklarını kanıtlamaktadır. düzenli etkileşim ihtiyacı etraflarındakilerle ve her şeyden önce dikkatle. Onları önemsediğimizi gösterdiğimizde daha mutlu görünüyorlar. Bu gözlem, birkaç yıldır bebekler üzerinde yapılan ve bebeklerin hayatın çok erken döneminde birçok şeyin farkındalığı.

Bu sonuçlar çok ilginç olsa da, anketin hala bir sınırı var: çok küçük bir örnek (16 bebek). Üstelik, annenin var olduğu gerçeği deney sırasında da sonuçları çarpıtabilir.


doktorlar bu uygulama hakkında uyarıyor

Çocuğunuzu evde yalnız bırakmak: bilmeniz gerekenler