12-24 yaş arasında patlıyorlar

Herkesin yaşaması kolay olmayan pandemi nedeniyle yaklaşık iki yıldır çok özel bir atmosferde yaşıyoruz. Bundan önce anksiyete ataklarına zaten yatkın olan insanlar için durum genellikle daha da kötüleşti. Üstelik sağlık krizinden önce hiç karanlık düşüncelere sahip olmayan birçok kişi şu anda bu durumu yaşıyor. Ne yazık ki, intihar girişimlerinin sayısıyla ilgili çok endişe verici rakamların gösterdiği gibi, bu fenomenden ilk etkilenen gençler gibi görünüyor.

endişe verici rakamlar

Ergenlik son derece sıkıntılı bir dönemdir bazı gençler için, çünkü bazen birlikte yaşanması zor olan büyük altüst oluşlardan oluşuyor. Sadece, şu anda bu karmaşık andan geçenler için işler daha da zor. Gençler gerçekten de sağlık krizinin tüm ağırlığını yaşıyorçeşitli kısıtlamalar, okulda maske takma zorunluluğu, zorunlu olarak sınırlı geziler ve kendini geleceğe yansıtma zorluğu arasında. Kısacası, sahip olabilecek çok şey var moral üzerinde önemli sonuçlar zaten çok sık sınırda olan gençler.

2020’de Fransa’da 18 ila 24 yaşları arasındaki gençler arasında 5.000 intihar girişimi vakası kaydedildi. Halihazırda çok etkileyici olan bu rakam, 2021’de yine de arttı. 8000 rapor. Dolayısıyla bu artış, büyük olasılıkla sağlık durumuyla bağlantılıdır, ancak aynı derecede endişe verici başka bir gerçeği gizlemektedir: kızlar erkeklerden beş kat daha fazla intihar girişiminde bulunur. Yıllar boyunca, kadınlar intihar girişimlerine daha yatkın görünüyorsa (mutlaka ölümcül bir sonuç olmaksızın), bu yıl için yüksek rakamlar tamamen emsalsizdir.

Bu etkileyici rakamların nedenleri nelerdir?

Paris Pitié-Salpêtrière hastanesinde çocuk ve ergen psikiyatrisi uzmanı ve Bilim Konseyi üyesi Angèle Consoli’ye göre, bu rakamlar gerçekten şaşırtıcı değil. O anlatıyor:Kız çocukları, psikolojik acılarını veya sıkıntılarını ifade ederken, genellikle daha az hayati tehlike arz eden yollarla intihar girişimlerine daha fazla başvuruyorlar, ilaç kullanıyorlar, oysa “tamamlandı” denilen intiharlar için, yani takip edildi. bir ölümle, daha çok erkek ve erkek. Bunlar multifaktöriyel, biyolojik, hormonal, sosyo-kültürel nedenlerdir. Yani orada gözlemlediğimiz şeyde bir süreklilik biçimi var.».

Sağlık krizi bu nedenle sadece zaten var olan bir fenomeni büyütmek için, ama bu çok ciddiye alınmalıdır. Gençler, ergenlik döneminin çok özel aşamasında kendilerini çevrelenmiş ve desteklenmiş hissetmeye her zamankinden daha fazla ihtiyaç duyarlar.


Çocuklarınıza hikayeler okumak sizi daha az şiddetli yapar

Meme implantları ile emzirme: mümkün mü?